Kaszuby

Kaszuby20 Jun 01:00 - 24 Jun 20:00 - Lubin
Stowarzyszenie Turystyki Pieszej "Wędrowiec"

Route
More info

XIX DŁUGODYSTANSOWY RAJD WĘDROWNY

Kaszuby
20 – 24 czerwca 2018 r. (środa - niedziela) – 5 dni

Najbardziej urokliwym zakątkiem Polski są Kaszuby. Magią tego trenu jest piękno wyjątkowych krajobrazów. Tajemnice tej ziemi i jej osobliwość, kultura, własny język, bogata tradycja oraz przyroda są specyfiką tego regionu. Halina Rogińska
Kaszuby, mówią o tej krainie od dawna: Szwajcaria Kaszubska. A „od zawsze” przecież wiadomo, że dwa pojęcia geograficzne – Szwajcaria i Paryż – przejmowane są chętnie przez rozmaite kraje i miasta z racji prawdziwego lub rzekomego podobieństwa. I to właśnie stało się z Kaszubami. Góry (tutaj raczej górki ) i jeziora (tu – z wyjątkiem może Wdzydzów – raczej małe lub średnie akweny wodne) upoważniły kogoś przed wiekami do przywołania szwajcarskiego powinowactwa. Pod jednym względem jest to paralela prawdziwa: Kaszuby odznaczają się wielką urodą krajobrazu, urozmaiconego dodatkowo różnorodnymi zabytkami – zamkami, kościołami, klasztorami.Region Kaszuby region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi(autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym , określanym jako język kaszubski.
Program

1 dzień –Tuchola, gdzie znajduje się Muzeum Borów Tucholskich. Po zapoznaniu się z historią Borów Tucholskich przejazd do Fojutowa. Spacer ok. 1 km. W 1848 r. wybudowano tu skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Z Fojutowa przejazd do Rezerwatu „Kregi Kamienne” w Odrach. Spacer ok. 2 km. Jest to najbardziej znane i świetnie zachowane cmentarzysko kultury wielbarskiej przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne .Po zwiedzaniu przejazd w miejsce zakwaterowania. Po zakwaterowaniu obiadokolacja, czas do dyspozycji własnej, nocleg.
2 dzień – śniadanie, przejazd autokarem na parking leśny pod Wieżycą. Stąd spacer 2 km na najwyższe wzniesienie (Wieżyca, 328,6 m n.p.m) nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Na samym szczycie znajduje się 35-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Po zejściu do autokaru przejazd w miejsce, gdzie dom stoi na dachu, gdzie znajduje się najdłuższa deska świata oraz dom sybiraka przeniesiony z Irkucka – te dziwne rzeczy są w niedalekim Szymbarku. Z Szymbarka przejazd w samo centrum Szwajcarii Kaszubskiej – do Żywego Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Z Chmielna przejazd malowniczą drogą przez Kartuzy, które są uważane za stolicę Kaszub. Zobaczymy Kolegiatę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich.
3 dzień – śniadanie, następnie przejazd autokarem do wsi Wdzydze Kiszewskie położonej nad „Kaszubskim Morzem” (jezioro Wdzydze). W miejscowości znajduje się najstarszy w Polsce skansen – Kaszubski Park Etnograficzny oraz ogromna wieża widokowa z której roztacza się wspaniały widok na całą okolicę. Spacer 2 km. U miejscowych twórców można kupić znane, kaszubskie hafty. Po zwiedzaniu przejazd przez Kościerzynę, istnieje tu możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Z Kościerzyny przejazd do Bytowa na zamek pokrzyżacki z przełomu XIV i XV wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków. Trasa piesza ok. 5,0 km.
4 dzień-śniadanie, Swarzewo Sanktuarium Matki Boskiej – Królowej Polskiego Morza, potem pojedziemy pociągiem PKP z Władysławowa na Hel 9,80 zł (35 min.) zwiedzanie Fokarium, Fundamenty starej Latarni i pkt widokowy. Przejazd tramwajem wodnym z Helu do Gdyni 40 zł,
5 dzień – śniadanie, wykwaterowanie, zwiedzanie: Sianowo Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Żukowo - Zespół poklasztorny sióstr norbertanek i Muzeum Parafialne, gdzie oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę ze wzorami haftów kaszubskich. Będomin – Muzeum Hymnu Narodowego Wyjazd w drogę powrotną, przyjazd w godzinach wieczornych.
Przewodnik: Piotr Socha
Noclegi: Załakowo 73 - Sierakowice , domki nad jeziorem www.choszczogrod.kaszuby.pl/– 4 noclegi
Mapa: „Kaszuby” - skala 1: 50 000
Stopień trudności trasy: łatwa (2/5)
Wyjazd: Lubin – (autokar 50 miejscowy) godz. 1:00 (os. Ustronie) i dalej po przystankach Lubina; godz. 1:30 Polkowice (dworzec PKS)
Koszt: Wędrowcy - 550 zł (pok. 3,4-os.), 600 zł (pokoje 2 os.)
niestowarzyszeni – 600 zł (pok. 3,4-os.), 650 zł (pokoje 2 os.)
W ramach opłaty: obsługa przewodnika, 4 noclegi w domkach i domu z 8 pokojami, wyżywienie (4 śniadania i 4 obiadokolacje), ubezpieczenie, przejazd autokarem.
Zapisy w siedzibie Stowarzyszenia w Lubinie, ul. M. C. Skłodowskiej 14/4 w godzinach dyżurów do dnia 31.05.2018 r.(w ramach wolnych miejsc). Wtorki i czwartki; w godz. 17.00- 19.00; środy w godz. 11.00 – 13.00
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE UCZESTNIKÓW - 13 czerwca 2018 r. (środa), o godz. 18:00 w siedzibie
więcej na www.wedrowieclubin.pl


Past Events

Sanktuaria Polski - Toruń

27 Oct 04:30 - 28 Oct 02:30 27 Oct 04:30 - 28 Oct 02:30 - Lubin Lubin
Stowarzyszenie Turystyki Pieszej "Wędrowiec" Stowarzyszenie Turystyki Pieszej "Wędrowiec"
SANKTUARIA POLSKI 3 10 11 marca 2018 r. (sobota niedziela) Toruń Toruń jako jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych i kulturowych jest miastem o niezwykle różnorodnych...   More info


© 2019 Siguez